Monday, November 11

Ciasto z całymi jabłkami, orzechową niespodzianką i karmelowym lukrem.




To ciasto to kompletna rozpusta. Orzechy włoskie otulone pieczonym jabłkiem i zatopione w delikatnym cieście, a całość oblana słodkim karmelowym lukrem. Fajnie prezentuje się w przekroju i smakuje nieziemsko, ale czy przy takiej mieszance smaków mogłoby być inaczej?


Jabłka z orzechową niespodzianką: 

3 jabłka
60g orzechów włoskich
2 łyżki cynamonu
1 łyżka brązowego cukru
1 łyżka mąki + dodatkowo do wysypania foremki
1 łyżka miękkiego masła + 1 łyżka do wysmarowania foremki.

Jabłka obrać i wydrążyć. Pokruszone orzechy wrzucić na suchą patelnię i prażyć na średnim ogniu przez około 5 minut. Przełożyć do miseczki i wymieszać z łyżką cynamonu, łyżką cukru oraz łyżką miękkiego masła. Orzechową mieszanką nadziać obficie wydrążone jabłka. Na talerzu wymieszać łyżkę mąki i łyżkę cynamonu. Nadziane jabłka obtoczyć z każdej strony cynamonową mąką. Formę keksówkę o długości 25 cm wysmarować masłem i wysypać mąką. Jeżeli zostało nam trochę mąki z cynamonem po obtoczeniu jabłek, możemy ją tutaj wykorzystać. 


Ciasto: 

125g miękkiego masła
3 jaja (w temperaturze pokojowej)
1 1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
skórka z 1/2 cytryny

Piekarnik rozgrzać do 180⁰C. Masło utrzeć z cukrem. Następnie dodać jajka i zmiksować. Dodawać stopniowo mąkę oraz proszek do pieczenia i miksować jeszcze ok 2 minut aż ciasto osiągnie gładką i jednolitą konsystencję. Na koniec wmieszać skórkę cytrynową. Do formy wyłożyć na spód ok. 3 łyżek ciasta do przykrycia dna. Następnie ułożyć poziomo jabłka jedno za drugim (podczas krojenia chcemy mieć krążki jabłka). Za pomocą łyżki nałożyć pozostałe ciasto dookoła jabłek - ciasto powinno sięgać mniej więcej do 2/3 wysokości owoców. Wstawić do rozgrzanego piekarnika na 50-60 minut. Po tym czasie ciasto powinno być wyrośnięte i mieć złoty kolor, a jabłka powinny być prawie całkowicie (albo całkowicie) w nim zatopione. Wyjąć ciasto z piekarnika i pozostawić na 10 minut. Po tym czasie wyjąć z formy. Przygotować lukier oraz dekorację (opcjonalnie). 


Lukier karmelowy: 

1 szklanka brązowego cukru
50g masła
1/3 szklanki mleka
1 1/2 szklanki cukru pudru
opcjonalnie: 1/2 łyżki soli

W rondlu stopić masło i dodać brązowy cukier (oraz opcjonalnie sól). Podgrzewać do rozpuszczenia. Następnie wlać mleko i doprowadzić do zagotowania. Zdjąć z ognia i odstawić na 5 minut po przestygnięcia. Do masy karmelowej dodawać stopniowo cukier puder i ubijać trzepaczką lub mikserem. Lukier powinien mieć konsystencję masła orzechowego - w razie potrzeby zwiększyć ilość mleka lub cukru pudru. Gotowy lukier położyć na wierzchu lekko ciepłego ciasta. Można pozostawić do swobodnego spłynięcia lub posmarować równomiernie wierzch oraz brzegi. Przed krojeniem odczekać do całkowitego zastygnięcia lukru. 



9 comments:

  1. To ciasto to nie tylko rozpusta! To dzieło sztuki :)

    ReplyDelete
  2. Łał, wygląda po prostu zachwycająco! Zdecydowanie robi wrażenie :)

    ReplyDelete
  3. Wszyscy WOW, to ja też, ten komentarz pierwszy nasuwa się na myśl, więc WOW. Pozdrawiam :)

    ReplyDelete
  4. Wow!! Super pomysł, wygląda genialnie :)

    ReplyDelete
  5. Wow, dziękuję za miłe komentarze! :) I zachęcam do wypróbowania!

    ReplyDelete
  6. Wedelka ukradła mi już to, co chciałam napisać :). Wygląda niesamowicie, perfekcyjne ciasto :)

    ReplyDelete
  7. Super ciacho. Prezentuje się wspaniale. Zrobiłam zmodyfikowaną wersję: mąka pełnoziarnista, odrobina erytrolu (połowa ilości cukru z przepisu), trochę mleka, bo ciasto było dość zwarte zapewne przez użytą mąkę, zamiast orzechów rodzynki i daktyle do środka. Pewnie z sosem było by lepsze, ale ograniczam cukier do minimum. Dzieciom bardzo smakowało.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziękuję za wypróbowanie i za podzielenie się komentarzem!

      Delete