Tuesday, October 22

Ciasto kruche - przepis podstawowy

Idealne kruche ciasto to podstawa dobrych tart, pajów, spodu do szarlotki czy sernika. Przepis od dawna był już na blogu, ale w ramach jesiennych porządków postanowiłam do powtórzyć jako oddzielny przepis, żeby nie powtarzać kilka razy tych samych kroków.

Składniki:
1 ¼ szklanki mąki
½ łyżeczki soli
1 łyżka cukru pudru (opcjonalnie)
110g zimnego masła
1/8 – 1/4 szklanki wody


W mikserze wymieszać mąkę, sól i cukier. Dodać masło i zagniatać. Dodać 2 łyżki wody i dalej zagniatać. Dodawać pozostałą część wody aż ciasto połączy się w jedną całość. Uformować kulkę i schłodzić w lodówce przez 30 minut.

Przygotować okrągłą formę o średnicy 23 cm, wysmarować masłem i wysypać mąką. Po tym czasie wyjąć z lodówki i rozwałkować tak, aby wystarczyło na spód i brzegi. Przełożyć do foremki, docisnąć spód i brzegi, a nadmiar ciasta obciąć nożem lub usunąć dociskając krawędź formy wałkiem. Przykryć formę folią i wstawić do lodówki na co najmniej 30 minut. 
 
Rozgrzać piekarnik do 180°C. Piec ciasto przez ok. 20-30 minut na złoty kolor. Przed pieczeniem najlepiej byłoby obciążyć ciasto suchym grochem lub fasolą wysypaną na papier do pieczenia, żeby ciasto się nie podniosło. Obciążenie razem z papierem należy usunąć po ok. 15 minutach pieczenia i pozostawić spód w piekarniku aż się zarumieni. Zamiast tego można również ponakuwać ciasto widelcem (ja zwykle korzystam z tego sposobu, ponieważ jest szybszy).

No comments:

Post a Comment