Monday, August 12

Ciasto filo (phyllo), przepis podstawowy.

 
 
Przepis na ciasto filo (phyllo) tak naprawdę był już na blogu, tutaj. Postanowiłam jednak uporządkować trochę wpisy i zrobić osobny dział z przepisami podstawowymi.
Ciasto phyllo jest to cienkie, warstwujące się ciasto wywodzące się z kuchni wschodniej, podobne nieco do ciasta francuskiego. Wykorzystywane głównie do wypieków bałkańskich, zarówno słodkich (np. baklava), jak i wytrawnych (np. bułgarska banitsa), a także do strudli.

Nie jest to najprostsze ciasto do wykonania, ale też nie wymaga lat praktyki, a ponieważ w Polsce ciągle jeszcze gotowe ciasto filo nie jest powszechnie dostępne, warto spróbować zrobić je samemu.
 
Składniki:
1 1/3 szklanki mąki
1/8 łyżeczki soli
7 łyżek wody
2 łyżki oleju
½ łyżeczki octu winnego (użyłam jabłkowego)

Do dzieży miksera wrzucić wszystkie składniki i ugniatać hakiem przez około 10 minut do otrzymania elastycznego ciasta. Następnie zagniatać rękoma przez dwie minuty i uderzyć kulką zagniecioną kulką ciasta kilkakrotnie o stół. Włożyć ciasto do szczelnej torebki foliowej i pozostawić w temperaturze pokojowej na co najmniej 30 minut.

Dodatkowo:
1 łyżka masła
1 łyżka oleju

W rondelku stopić masło z olejem i odstawić do ostygnięcia.

Na stolnicy rozłożyć czystą dużą ścierkę, oprószyć mąką i lekko równomiernie wetrzeć mąkę w tkaninę. Na środku położyć kulkę z ciasta i jak najcieniej rozwałkować. Następnie dłońmi rozciągać delikatnie ciasto, tak aby na koniec było prawie przezroczyste i miało wymiary ok. 60 x 90 cm. Przy rozciąganiu ciasta mogą porobić się niewielkie dziury, ale nie musimy się nimi martwić, ponieważ ciasto układa się po kilka warstw. Po rozciągnięciu ciasta do odpowiednich wymiarów obciąć nożyczkami dookoła grubszy brzeg ciasta. Obrazek pokazuje przygotowanie ciasta krok po kroku (przygotowanie ciasta do strudla).

 
Ciasto jest gotowe. Zależnie od przeznaczenia, kroimy je na arkusze, każdy smarujemy roztopionym tłuszczem i układami kilka warstw, bądź w przypadku strudla, smarujemy tłuszczem cały arkusz, w środku wypełniamy nadzieniem i zwijamy.

No comments:

Post a Comment