Tuesday, December 27

Babka makowa.



W oryginale babka jest cynamonowa. Dla mnie pomysł na cinnamon babkę zrodził się oglądając Sainfeld, odcinek The Dinner Party. Jestem bardzo podatna na telewizyjne bodźce, więc naszła mnie ochota na taką babkę i upiekłam… Ciasto okazało się tak pyszne, że zaczęłam eksperymentować z innymi nadzieniami. Od tej pory wykorzystuję je również do makowca. Dotąd pozostawałam wierna kształtowi oryginału (coś między babką a wieńcem), jednak myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go dostosować do własnych upodobań :)

Masa makowa:

500g maku
5 łyżek kandyzowanej skórki pomarańczowej
½ szklanki rodzynek (najlepiej namoczonych w rumie przez 2-3 godziny)
Otarta skórka z 1 cytryny
100g cukru
5 dużych łyżek miodu
Kilka kropel aromatu rumowego
Garść posiekanych orzechów włoskich
Cynamon do smaku
4 białka

Mak wypłukać na gęstym sitku pod bieżącą wodą. Przełożyć do garnka, zalać wrzątkiem (ok. 3 szklanki) i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 1,5 – 2 godziny. W razie potrzeby dolać wrzątku. Po tym czasie zostawić do przestygnięcia i przełożyć na czystą materiałową pieluchę lub gazę, umieścić ją w durszlaku i dobrze odsączyć mak. Najlepiej pozostawić do odsączenia na całą noc.

Odsączony mak zmielić w maszynce do mięsa na drobnych oczkach co najmniej 2 razy. Dodać cukier, miód, aromat, cynamon, skórkę cytrynową oraz bakalie i wymieszać. Jeżeli jest sucha, można dodać więcej miodu albo zastąpić nim cukier. Gdy mak jest mocno wilgotny, lepiej zrezygnować z miodu i dać więcej cukru. Mak doprawiamy według własnego smaku – można zrezygnować z cynamonu bądź części bakalii. Mak odstawiamy do lodówki. Mak połączymy z ubitymi białkami dopiero przed zwinięciem ciasta.

Ciasto

40g świeżych drożdży
1 szklanka ciepłej wody
½ szklanki cukru
¾ szklanki roztopionego masła + 2 łyżki
2 jajka (piekłam kilka ciast, więc żółtka zostające z przygotowania masy makowej wykorzystałam gdzie indziej; w innym wypadku myślę, że można zastąpić dwa jajka w cieście czterema żółtkami)
1 łyżeczka soli
4-5 szklanek mąki

W szklance rozpuścić drożdże z ¼ łyżeczki cukru oraz ¼ szklanki ciepłego mleka. Pozostawić na 10 minut do napuszenia.

W mikserze połączyć rozczyn drożdżowy z pozostałą wodą, cukrem, ¾ szklanki masła, jajkami i solą. Miksując na wolnych obrotach dodawać stopniowo mąkę, po 1 szklance na raz i wyrabiać ciasto aż będzie miękkie i elastyczne, i będzie się odklejało od boków miski. Pod koniec wyrabiać rękoma przez 5 minut. Przełożyć do wysokiej miski, miskę szczelnie przykryć folią spożywczą i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.

Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie połączyć z masą makową. Piekarnik rozgrzać do 160°C. Przygotować okrągłą formę o średnicy 26 cm, wysmarować masłem i wysypać mąką.

Wyrośnięte ciasto lekko zagnieść i przełożyć na stolnicę oprószoną mąką. Rozwałkować na prostokąt 25x40 cm. Posmarować roztopionym masłem pozostawiając trochę na później. Rozprowadzić masę makową pozostawiając ok. 2 cm z każdej strony. Ciasto zwinąć w ciasny wałek i kilkakrotnie skręcić. Ułożyć w kształcie wieńca w przygotowanej formie i skręcić razem końce. Można oderwać kawałek ciasta bez nadzienia z końców i pozaklejać nim dziury, jeżeli powstały nam przy skręcaniu ciasta. Wierzch posmarować roztopionym masłem i wstawić ciasto do piekarnika na 45 – 60 minut. Sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest upieczone i wystawić. Jeżeli wierzch będzie piekł się zbyt szybko, przykryć papierem do pieczenia.

Ostudzić przez 10 minut w formie, po czym przełożyć na kratkę. Ciepłe ciasto polukrować (najlepszy będzie lukier na bazie soku cytrynowego lub pomarańczowego).



2 comments: